Gerçek cesaret ister 1.0.0

Sevgili okuyucular, Bu rehberle öncelikle kanserli ebeveynlere, ama onların yanısıra danışman, yuva öğretmenleri ve diğer bütün ilgililere seslenmek istiyoruz. Kanser teşhisi hemen hemen her durumda hasta kişilerde büyük bir sarsıntıya yol açar ve bir anda normal hayatlarını sekteye uğratır. Bu teşhis ama sadece hasta kişiyi değil bütün çevresini ilgilendirir: Eşini, arkadaşlarını ve özellikle de çocuklarını.

Çocukları kanser hakkında bilgilendirmek hatta onlara ebeveynlerinden birinin öleceğinin haberini vermek Almanya’da 15 yıl öncesine kadar tabu olarak görülen konular arasındaydı. Ancak 2000 yılında Berlin’de yapılan Alman Kanser Kongresinde bu teşhisin çocuklar için manası ve çocuklarda yol açabileceği kötü hisler hakkında ilk defa kamuoyunda konuşuldu.

Ebeveynler için çocuklarına anne veya babasının kanser olduğunu hatta belki kanserden öleceğini söylemek genelde çok zordur. Ebeveynler çocuklarını korumak ister, zor durumda bırakmak değil. Bu gayet anlaşılabilir bir durum ve zaten doğru olanı da bu. Ama uzun yılların tecrübesi ve yapılan araştırmalar gösteriyor ki, hastalığın çocuklardan gizli tutulması ya da durumun daha iyiymiş gibi gösterilmesi çocuklar için kanser teşhisinden daha kötü bir etki yaratıyor.


Çocukların çok hassas alıcıları vardır ve ebeveynleri gergin, korkulu, üzgün ya da sadece normalden farklı olduğunda bunu oldukça çabuk fark ederler. Kendi kendilerine bu durum hakkında düşünürler, genellikle kendilerini suçlu hissederler ve bu durum onları zor durumda bırakır. Daha sonra çocuklara yalan söylendiği ortaya çıktığında çocuklar kendilerini çok kötü hissederler, kendilerine ve ebeveynlerine olan güvenleri sarsılır ve bunun psikolojik gelişimleri açısından olumsuz etkileri olur. Aksi durumda ebeveynleri onlara dikkat ettiğinde, onlara güvendiğinde ve onları duruma dahil ettiğinde, çocuklar güçlü taraflarını önemli ölçüde geliştirme imkanı bulurlar.


Bu rehber sizi çocuğunuzla yaşına uygun, açık ve dürüstçe konuşabilmek için cesaretlendirmek istiyor.

  • Version 1.0.0